KULLANICI:
ŞİFRE:

PROGRAM24/0525/05SONUÇ23/0524/05
11:07 Dişi Tay Deneme Koşusu'nu VALENCIA kazandı "Uzmanın Yorumu" ... 10:59 Erkek Tay Deneme Koşusu’nu HEP BERABER rekor derece ile kazandı “Uzmanın Yorumu” ... 10:47 Eyüp Yıldız'dan Teşekkür Mesajı ... 19:04 T.Y.A.Y.S. Derneği’nin Başkanı bir kez daha Talip ÖZTÜRK oldu ... 17:31 Elazığ At’la Terapi Merkezi Açılışı ve gecenin Marathon Hotel’deki Eğlencesi ... 11:47 SINCLAR, son 100deki müthiş sprinti ve M.Çiçek ile Fikret Yüzatlı koşusunu kazandı “Uzman Yorumu” ... 11:46 Ahmet Kesebir Koşusu’nu ROCK OF SEA kazandı “Uzmanın YORUMU” ... 11:46 DİNÇER ÇEBECİ Koşusu’nu GÖRKEMLİ kazandı “Uzmanın Yorumu” ... 11:45 URASHAN, FARİLYALI ve ODDJOB mücadelesi nefes kesti “Uzmanın Yorumu” ... 11:45 Burhan Karamehmet Koşusunun uzman yorumu ...
Tarih:30/05/2010
Saat:11:26
At Yarışları Özelleşme Sürecinde mi?

At Yarışları Özelleşme Sürecinde mi?


Hafta içerisinde pek çok konu yarışçılık camiasının gündeminde tartışılırken bu defa çok konuşulan konular arasında “Acaba at yarışları özelleşiyor mu?” sorusuydu. Bu konu Tansu Çiller’in Başbakan olduğu dönemde de gündeme gelirken geçen sürecin ardından devlete bağlı bir birim tarafından ikinci defa gündeme getirilmiştir.
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu “-Şans oyunlarının yanı sıra at yarışlarının da özelleştirilebileceğini”söylerken “-Milli Piyango (MP) özelleştirmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini” açıkladı. Yine konuşmasının içeriğinde bu konuya “-Biraz daha geniş bakmak” gerektiğini kaydetti.
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu konuşmasının devamında “-Çeşitli kuruluşlara bağlı olarak yürütülen şans oyunları faaliyetleri var. İddaa var, Spor Toto var, At Yarışları var. MP’nin Kazı Kazan, Piyango, Loto gibi oyunları var. Bütün bunları bir arada düşünüp, MP’yi düzenleyici otorite haline getirdikten sonra, şans oyunlarında bir yol haritası çizmek daha doğru” derken “-MP’nin İddaa’yı, at yarışlarını, diğer özel kuruluşların çekilişlerini de düzenleyen bağımsız otorite haline getirilebileceğini dile getirerek daha sonra da MP’ye bağlı olan şans oyunlarının özelleştirilmesinin gündeme gelebileceğini” ifade etti.
Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu “-Bununla beraber at yarışlarının özelleştirilmesi de düşünülebilir. Dünyada birçok ülkede bunlar tek çatı altında birleşmiş durumda. Türkiye’de de buna benzer bir yapı olabilir” açıklamalarını telaffuz etti.
6132 Sayılı Kanuna göre Türkiye Jokey Kulubü’nün  20 yıl süreyle yarışları organize etmek için Tarım Bakanlığı ile anlaşması mevcuttur. Bu anlaşma süresinin uzaltılması için 2012 yılında müzarekeler başlayacak olurken 2013 yılında anlaşmanın tekrar 20 yıl olarak uzatılması dönemini göz önüne alırsak acaba at yarışları özellişiyor mu sorusu kaçınılmaz olmaktadır.
Özelleştirme İdaresi devletin kaynaklarını iyi değerlendirmek için at yarışları özelleştirme projesini profiline alırken Tarım Bakanlığı nezdinde böyle bir çalışma görülmemektedir. TJK Yönetimi konuya dair görüş bildiren bir yazı hazırlama yolunda olurken bu yazının bağlı bulunduğu Tarım Bakanlığı’na gönderileceği duyulmaktadır.
Özelleştirme İdaresi’nin gündeminde olan bir başka merci Milli Piyango olurken bu konuda çalışmalar hala devam etmektedir. 1 Mart 2009 tarihinde yapılan İddaa ihalesini “İnteltek” hakkıyla alırken yapılan ihale şartlarına göre 2019 yılına göre İddaa’nın özelleştirme sürecine girmesi güç görünmektedir.
2011 yılında ülkemizde bir genel seçim yapılacağını göz önüne alırsak keza bu seçim itibariyle önümüzdeki 5 yıl bu özelleştirme projesinin faaliyete geçmesi zor görünürken yine de resmi bir ağızdan yapılan “At yarışlarının özelleştirilmesi de düşünülebilir” kelimelerinin telaffuz edilmesi düşündürücü değil mi?
Yarışçılık camiasının bundan sonraki süreçte kutuplaşmalardan uzak durarak daha çok birlik ve beraberlik içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu noktada “Birlikten kuvvet doğar” söylemlerini hatırlamak faydalı olacaktır.
Veteriner Hizmetleri Kanunu’nun yasallaşması Mecliste 5. sırada beklemeye devam ederken bu konuya dair konuşulacak çok ayrıntının olduğunu düşünmekteyiz. Kanun’un yasallaşmasının ardından gerek TJK TV’ye gerek Basından sorumlu profesyonel kadro’ya gerekse tüm hesap işlerinden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi için söyleyecek çok sözlerimiz olacaktır. Kraldan çok kralcı tutumlar camiamıza ödenmesi çok zor geri dönüşümler getirebilir.

Kemal Akyer

© 2007 - HURKONT Bülten Dağıtım Ltd. Şti. her hakkı saklıdır.