KULLANICI:
ŞİFRE:

PROGRAM20/0121/01SONUÇ19/0120/01
17:04 GÜNCEL Gazetesi'nin İdman Pisti ve Günün Notları Ekibi haftaya kazandırarak başladı ... 17:59 Haftanın Panoraması "01.01.2017-15.01.2017" ... 12:20 GÜNCEL AT YARIŞI GAZETESİ 15 Ocak Adana 6’lısını, 7’li ganyanı ve 7’li plaseyi önyüzde buldu ... 16:25 TJK, 2018 yılı yarış programını ve bütçesini de yapacak ... 18:08 Özelleştirme kararı geç alınmış bir karardır "Selim KAYA Röportajı" ... 17:49 Özelleştirme Fonundan 50 Milyon TL Karşılanarak Türkiye Varlık Fonu Kuruldu ... 17:49 At yarışları-şans oyunlarının TJK'nın lisans hakları 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonuna devredildi ... 10:54 TJK, 1 Ocak’tan itibaren at sahibi belgesini artık ücret almadan veriyor ... 10:22 Ekinci, TJK Olağan Genel Kurul'un da:“top mu haram at mı haram mücadelesini başlatacağım” dedi ... 18:08 KOSTANTİNOS MAKRİ HARASINDAN SATILIK ATLAR & TAYLAR VE GEBE KISRAKLAR ...
ESKİ SİTE
Tarih:21/04/2010
Saat:16:19
"Reha Gültepe" Tahılların Genel Özellikleri

Tahılların Genel Özellikleri

Yarış atlarının beslenmesin de önemli bir yer tutan konsantre yemler atların enerji gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılar. Konsantre yem denince, aklımıza tahıllar gelir. Yemin kalitesini arttırmak için yonca, protein içeriğini zenginleştirmek için soya fasulyesi kullanılır. Yonca da iyi bir protein kaynağıdır ve genellikle kuru olarak atlara sunulur. Kurutulan diğer yem maddelerinde olduğu gibi yonca da hijyenik koşullarda kurutulmalı ve besin kaybı en az şekilde korunarak saklanmalıdır.
Tane yemlerden veya tahıllardan en çok yulaf kullanılır. Diğer taneli yemlere göre en lezzetli ve güvenilir bir tahıldır. Fiyatı da diğer tahıllara oranla  uygun sayılabilir. Yulafın birkaç çeşidi olmasına rağmen bunların besin değerleri aşağı yukarı aynıdır. Esmer yulaf, beyaz yulaf ve yağlı yulaf gibi tipleri vardır.
Düşük protein oranına rağmen taşıdığı yüksek yağ ve karbonhidrat nedeniyle tane mısır, belki de en iyi enerji sağlayan tahıldır. Fazla verilmesi durumunda atlar yağlanabilir. Mısır taneleri bütün kırık ve un şekilde rasyona katılabilir. Çok çabuk küflendiği ve besin değerlerini bu nedenle kaybettiği unutulmamalıdır.
Güvenilirlik ve besleyicilik açısından yulaf ve mısır arasında sayabileceğimiz arpa da sık kullanılan ve kısmen lezzetli kabul edilen bir taneli yem maddesidir. Çimlendirilmiş durumda protein açısından fakir sayılsa da iyi bir enerji kaynağıdır.
Buğday çok tercih edilen bir tahıl olmasa da ancak zorunlu durumda kullanılabilir. Yulaf ve mısıra oranla daha az lezzetlidir. Çavdar, pirinç sorgun ve darı gibi diğer tahıllar çok ender olarak at beslenmesinde kullanılır.  Çavdarın toksik  maddeler taşıma riski vardır. Pirincin tanesinden çok kabuğundan yararlanılır.
Tahılların kendilerine özgü karakteristik özellikleri vardır. Bu genel özellikler ile diğer yem maddelerinden ayrılırlar. Diğer yem maddelerine göre tane yemler daha lezzetlidir ve atlar tarafından her zaman tercih edilir. Kuru veya yeşil ot gibi kaba yemlerin yanında genellikle tane yemler önce tüketilir. Balyalanmış veya demet halindeki otlardan birim hacimde daha yoğundurlar. Bu özellik de tahılların önemli bir avantajı sayılır.
Tahıllardaki lif oranı düşük, buna karşın sindirilebilir enerji oranı yüksektir.  Taneli yemler en iyi kalitede olan otların yarısı hatta üçte biri kadar lif içerir. Bununla birlikte bu otlarındaki enerji miktarının en az yarısı kadar daha fazla enerji sağlarlar.
Çok düşük oranda bulunduğu için tahıllar, kalsiyum kaynağı olarak kabul edilmezler. Aynı şekilde B grubu vitaminler A, D, E ve K vitamini içerseler de bu oranlar dikkate alınmaz.
Söz konusu vitaminler için rasyona başka yem maddeleri veya vitamin-mineral karışımı takviyeler eklenir.
Gerek yaş ve gerekse kuru otlarda çok az bulunan nişasta tahıllarda fazlaca yer alır. Tahılların kuru maddesinin yarıdan biraz fazlasını nişasta oluşturur.
Taneli yemlerde bulunan nişastanın önemli bir kısmı sindirilebilir ve basit bir şeker olan glikoz halinde emilir. Kalan kısım ise diğer karbonhidratlar gibi çoğunlukla körbarsakta olmak üzere yararlı mikroorganizmalar tarafından uçucu yağ asitlerine dönüştürülerek bu şekilde emilimi sağlanır. Sonuç olarak ot tüketiminden çok taneli yemleri yiyen atların kan şekeri, sindirimi izleyen sürede yükselir. Kan şeker düzeyinin yükselmesi taneli yemin çeşidine göre değişkenlik göstermez. Kısacası atımız arpa, yulaf, mısır veya şekerli bir besin yediği zaman kan şeker düzeyi hemen artar. Çünkü bütün karbonhidratlar emilebilmeleri için glikoza dönüştürülür.
Kan şekerinin yükselmesi insanlarda olduğu gibi atlarda da tokluk duygusunu ortaya çıkarır. Kan şekeri bilindiği gibi pankreastan salgılanan insülin hormonu ile düşürülür. Fazla glikozun bir kısmı karaciğerde glikojen halinde depolanır. Enerji gereksinimi artarsa karaciğerdeki glikojen tekrar kan dolaşımına geri verilir. Kandaki şeker düzeyinin düşmesi ile tekrar açlık duygusu yaşanır. Rasyonda bulunan otlar miktar veya çeşidi ne olursa olsun kan şekerine taneli yemler kadar hızlı etki yapamazlar.

“Düğmesi kopuk gezen bir erkek, bekar ise evlenmeli, evli ise boşanmalıdır”
Türk Atasözü

© 2007 - HURKONT Bülten Dağıtım Ltd. Şti. her hakkı saklıdır.