KULLANICI:
ŞİFRE:

PROGRAM24/0525/05SONUÇ23/0524/05
11:07 Dişi Tay Deneme Koşusu'nu VALENCIA kazandı "Uzmanın Yorumu" ... 10:59 Erkek Tay Deneme Koşusu’nu HEP BERABER rekor derece ile kazandı “Uzmanın Yorumu” ... 10:47 Eyüp Yıldız'dan Teşekkür Mesajı ... 19:04 T.Y.A.Y.S. Derneği’nin Başkanı bir kez daha Talip ÖZTÜRK oldu ... 17:31 Elazığ At’la Terapi Merkezi Açılışı ve gecenin Marathon Hotel’deki Eğlencesi ... 11:47 SINCLAR, son 100deki müthiş sprinti ve M.Çiçek ile Fikret Yüzatlı koşusunu kazandı “Uzman Yorumu” ... 11:46 Ahmet Kesebir Koşusu’nu ROCK OF SEA kazandı “Uzmanın YORUMU” ... 11:46 DİNÇER ÇEBECİ Koşusu’nu GÖRKEMLİ kazandı “Uzmanın Yorumu” ... 11:45 URASHAN, FARİLYALI ve ODDJOB mücadelesi nefes kesti “Uzmanın Yorumu” ... 11:45 Burhan Karamehmet Koşusunun uzman yorumu ...
Tarih:17/02/2009
Saat:21:46
TJK’CILIK! (MEHMET AYAN)

TJK’CILIK!

Geçen hafta yayınladığım listenin iki küçük hatasını düzelteyim önce. Orhan Sinanoğlu’nun üye olma yaşını 45 yazmışım 48 olacak, Oktay Serici’ye de 45 demişim doğrusu 55 olacak. Seçim haftası olan bu hafta yarış kamuoyuna Türkiye Jokey Kulübü’nün 115 asli üyesiyle ilgili bilgiler vermeye devam edeceğim. Üyelerin yaş ortalaması 67. Üye olma yaşlarının ortalaması ise 48,5. En yaşlı asli üye 1916 doğumlu olan Türk Futbol Yönetiminin efsane isimlerinden, eski Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Polat. Hasan Polat Bey’i, Allah uzun ömürler versin 1920 doğumlu üç büyüğümüz izliyor; Kemal Tamer, Sedat Üründül ve Muhlis Akalın… En yaşlı TJK üyesiyle onu en yakından izleyen 3 isim arasında 4 yaş fark varken, en genciyle en yakını arasındaki marj biraz daha açık.  Türkiye Jokey Kulübü’nün en genç asli üyesi Cengizhan Gödek. 1974 doğumlu değerli dostumu,  kendisinden 6 yaş büyük olan Hakan Yücetürk izliyor. Yağmur İrfan Sağanak ve Esra Atman 1966 doğumlu olarak ilk dörtte. Kulübe en genç girebilen asli üyeler Ömer Faruk Girgin ile Sadrettin Atığ. 1955 doğumlu Ömer Bey 1981’de, 1960 doğumlu Sadrettin Atığ ise 1986’da asli üye olmuşlar.
( Çok önemli not!: Bu yazının yazılış sebeplerinden bir tanesi de Ömer Faruk Girgin ile yaptığımız bir söyleşidir. Ömer Bey’e bir soru sordum; “ 26 yaşında asli üye oldunuz. Önümüzdeki 580 sene içinde 26 yaşında TJK asli üyesi olabilecek bir atçı sözkonusu mu ?” Atçılık konusunda hemen her soruya cevabı olan Girgin, bana ilk kez yanıt veremedi! Konuyu uzatmadım!) Tevfik Dölen ve Sadettin Atığ 29 yaşında asli üye olarak, 20’li yaşlarda asli üye olma başarısı göstermiş, tarihin görebileceği yegane kareasın arasına girmişler. Herkes onlar kadar şanslı değil tabii… Turhan Türeray yaklaşık yarım asır beklemiş adeta asli üyelik için. TJK’da asli üye olma yaşı en yüksek büyüğümüz Turhan Türeray. Tam 69 yaşında bu şerefe nail olmuş. Yıldırım Gelgin ise, boğaz köprüsü yapmış ama asli üye olmak için 68’ine kadar beklemiş! Can Güven, Zekeriya Aydın, Osman Atakol ve Reha Eken 66 yaşında üye olmuşlar. Türkiye Jokey Kulübü asli üyeleri arasında 20’li yaşların içinde üye olabilmiş 4, 30’lu yaşların içinde 15, 40’lı yaşlarda 49, 50’li yaşlarda 30 ve 60’lı yaşlarda 17 isim var…
17 demişken! Bu rakam TJK tarihi için çok önemli. Çünkü 2005 yılında yapılan tarihi balotajda tam 17 yeni üyesi oldu kulübün. Sözkonusu 17 kişinin olmadığı bir asli üyelik düzeni nasıl olur diye merak ettim. Onlar üye olmasaydı, asli üye olma yaşı fazla değişmiyor. 48.5, en fazla 48.8 oluyor… Yaş ortalaması ise 67’den 70’e yükseliyor. Kulübün iki bayan asli üyesi var. Esra Hanım 2005’te, İnci Özdemir ise 2008’de üye olmuşlar. TJK’nın üye numaralarında son sayı 241 ile İnci Hanım’a ait. Kemal Tamer, yaşayan en eski asli üye. Kemal bBey 1951’de 31 yaşında kulüp üyesi olmuş. Sayın Tamer’in üye numarası 16.
Bir başka istatistik… Kulübün 115 asli üyesi var. Ve inanmayacaksınız 43’ü yani %37’si Şubat seçiminde kulübün yönetiminde görev almaya aday. 3 başkan adayımız var. 22 yönetim kurulu üyesi adayının yanı sıra denetçiler kurulu için 8, disiplin kurulu için 10 aday bulunuyor. Yönetim Kurulu adayları arasında en genci 1964 doğumlu Selman Taşbek. 1929  doğumlu Cahit Aybek ve Tulga Yüzatlı 80 yaşın deneyimini  atçılığa taşımak arzusundalar. Yönetim Kurulu üye adaylarının yaş ortalaması 59... Denetçiler Kurulu adaylarının yaş ortalaması 68, disiplin kurulu üye adaylarının yaş ortalaması ise 71.
Türkiye Jokey Kulübü’nün yapısal özellikleri arasında en eleştirilenlerinden biri üyeler arasındaki akrabalık ilişkileridir. Özellikle üyeliğin babadan oğula geçtiğinden, balotaj ve seçim pazarlıklarının dahi ‘yakınlara asli üyelik’ kozlarıyla yapıldığından dem vurulur. Ne yalan söyleyeyim, bu iddialar (babalar oğullar ve kayınpeder damatlar ekseninde) çoğunlukla doğrudur. Bir göz atalım şu akrabalık ilişkilerine…
Muammer Kitapçı/Levent Kitapçı (Baba-Oğul)
Bahadır Gödek/Cengizhan Gödek (Baba-Oğul)
Gür Özbelge/Ahmet Özbelge (Baba-Oğul)
Fethi Atan/Uğur Alp Atan (Baba-Oğul)
Kemal Tamer/Umur Tamer (Amca-Yeğen)
Vural Çakım/Bora Atakol (Kayınpeder-Damat)
Can Güven/Yağmur İrfan Sağanak (Kayınpeder-Damat)
Alim Melih Kura/Sedat Üründül (Akraba)
Şener/Turgut Koyuncuoğlu (Kardeş)
Hilmi/Fahri Narmanlı (Kardeş)
Sadettin/Sadrettin Atığ (Kardeş)
Aydoğan San/Cüneyt Çalıcıoğlu (Dayı-Yeğen) 
Yasin Ekinci/Baran Cemiloğlu (Kuzen) (Cihat Gürüz de Yasin Bey’in akrabası)
Necmettin Eliyeşil/Ali Samsa Karamehmet/Doruk Yılmaz (Akraba)
Şimdi bu yazıyı, özellikle de son kısmını okuyanlar benim Türkiye Jokey Kulübü’nün manevi şahsiyetine eleştiride bulunduğumu düşünebilir. 17639 defa yazdım, TJK asli üyeliği son derece özel ve önemli bir makamdır. Bir gün ben de at sahibi olursam, benim de hayalim TJK asli üyeliği olacak, ben de başvuracağım. Ama baktığım TJK fotoğrafı bugün Türk Atçılığı’nı taşıyacak dinamizmde değil. Geçen haftaki yazımın başındaki ifadede belirttiğim gibi, TJK asli üyelerinin bir kısmı, bu onurlu makamı, bir atçılık imtiyazı haline getirmeye çalışıyorlar. “Kimi alacağız kardeşim!” küçümsemesine giriyorlar. Buyurganlaşan, tepeden bakan, o makamın bir ayrıcalıklar dünyası olduğunu sananlar var. Galatasaray camiasının içindeki tartışmada olduğu gibi bazı TJK asli üyeleri LİSELİLİK İLE LİSECİLİĞİ karıştırıyor. Buralar hep onların sanıyorlar, balotajlarda bu tavırlarını realize etmekten geri durmuyorlar. TJK’LILIK İLE TJK’CILIK arasında derin farklar var. Bu camianın genlerinde geleneklerinde bu kulübü sahiplenmek var. Hepimiz için Türkiye Jokey Kulübü önemli ve bugün için vazgeçilmezdir. Ömer Faruk Girgin ile başlayan, Umur Tamer ve Yasin Ekinci yönetimleriyle hızla süren, belki yarın bir diğer yönetimle hız kesmeyecek olan kurumsallaşma faaliyetleri, bu kökleri geleceğe doğru daha da besleyecektir.
21-22 Şubat’ta seçim var. Belki Ömer, belki Behçet Bey başkan olacak; belki de Yasin Bey görevini sürdürecek. Ama 23 Şubat sabahı yine Atahan basın merkezine gelecek, yine seyis Ali atının başına, yine Suat Demiral ahırına, Bahadır Gödek derneğe, İnci Hanım partiye, Cüneyt Çalıcıoğlu ofisine, Yaman Zingal çiftliğine, Anıl hastaneye, Kenan muhasebeye, Kayhan otele, ben radyoya gideceğim. Atçılığın ve insanların günlük rutinleri değişmeyecek.
Ama lütfen o sabaha herkes aydınlık vicdanlarla, namuslu bir seçim yarışı sonrasında huzurlu bir kahvaltı masasına oturmak için uyansın. İçinde hara yöneticiliği ve büfe tahsis pazarlıklarının geçtiği bir seçim sürecinin utancı hepimize yeter artar çünkü!


Fenerbahçe bile demokratikleşirken…

Kimilerine göre Aziz Yıldırım diktatör, FB TV’de Pravda’dır ya… Hiç öyle değilmiş meğer. Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, Fenerbahçe'nin elinde bulunan medya mecralarının resmi başkan adaylarının kullanımına açılacağını söyledi. Koç, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında şu anda resmi bir başkan adayı bulunmadığını hatırlatan Koç, "Adaylığını açıklayan isimlere Fenerbahçe'nin medya organlarında söz hakkı verilecek" dedi. İlgimi çekti haber… Sizlerle paylaşayım dedim. Sebebi de Aziz Yıldırım’ın bizim onursal üyemiz olmasından başka bir şey değil ha!

© 2007 - HURKONT Bülten Dağıtım Ltd. Şti. her hakkı saklıdır.